TROŠU SISTĒMAS
Trošu sistēmas darbojas kā kritienu apturošas sistēmas, tās neizmanto statiskai slogošanai. Trošu sistēmas, tāpat kā sliežu sistēmas, dalās vairākās daļās:
1. Horizontālās drošības sistēmas
2. Vertikālās drošības sistēmas
3. Jauktās
Horizontālas drošības sistēmas
Tās parasti tiek lietotas ar trīsi, kas slīd pa trosi un SRL jeb JOJO bloku, kurš tiek savienots ar lietotāju un aptur kritienu gadījumā, ja lietotājs krīt.
Vertikālas trošu sistēmas
Tās parasti uzstāda uz trepēm tās darbojas kopā ar kritienu apturošu ierīci, kas saspiež trosi kritiena gadījumā, šī ierīce ietver sevī bloķētāju un trieciena dzēsēju.
Jauktās sistēmas
Jauktās sistēmas parasti izmanto vietās, kur trose ir jāuzstāda apkārt šķēršļiem -stūriem, apaļām vai ovālām konstrukcijām, šādos gadījumos viena sistēma var mainīt virzienu no horizontāla uz vertikālu stāvokli vai otrādāk. Šādos gadījumos to lieto kopā ar kritienu apturošu bloķētāju, un trose parasti atrodas vienā līmenī ar lietotāju.
Trošu sistēmu plusi un mīnusi:
+ Trošu sistēma ir ievērojami lētāka
+ Trošu sistēmas parasti, bet ne vienmēr ir lētākas arī montāžā, jo tām parasti ir nepieciešams mazāks skaits piesaistes punktu konstrukcijai
+ vairāk iespēju montāžai nestandarta risinājumos, piemēram uz vītņtrepēm, vai citās vietās kur sistēmu jāuzstāda ar līkumiem, lai gan to ir iespējams paveikt arī ar sliežu sistēmu, lētāk un vieglāk noteikti būs panākt rezultātu ar trošu sistēmu.
+ savienojamas ar citu ražotāju kritiena bloķētājiem un trīšiem, te gan jāpiebilst, ka ne visi ražotāji pieļauj šādas manipulācijas, lai arī tirgū ir pieejami universālie kritiena bloķētāji jeb angliskais nosaukums ’’Runner’’, ne vienmēr tas ir labākais vai lētākais risinājums. Tā pat arī trīši horizontālajām sistēmām, nav teikts, ka būs pareizi lietot universālu trīsi, kurā iekārt SRL bloku jeb tautas valodā jojo bloku, bet teorētiski šāda prakse mēdz tikt pielietota, pārsvarā gan ne cenas dēļ, bet tehnisku apstākļu dēļ, kas ir atkarīgi no konkrētās vides, kur sistēma tiek uzstādīta.
-Trošu sistēma sastāv no vairāk elementiem, kuru stāvokli reizēm nevar noteikt veicot pārbaudi, piemēram, presētās skavas troses gala cilpā, amortizātors, ja tas ir slēgta tipa. Tā pat arī jāmin, ka šīs daļas var atspriegoties un prasa vairāk uzmanības apkalpošanā. Ja trose ir no cinkota tērauda, tad, protams, arī korozija, kas parādās salīdzinoši ātri, šādas troses dzīves cikls ir īsāks.
-Materiāli no kā trose ir izgatavota, cinkots vai nerūsējošs tērauds, tie ir materiāli, kas nav paredzēti sprādzienbīstamai videi, attiecīgi, sprādzienbīstamās vidēs parasti izmanto sliedes, jo tās ir no alumīnija un izslēdz risku uzsist dzirksteli to lietošanas laikā, savukārt trose šādu varbūtību noteikti atstāj.
Ir svarīgi uzreiz saprast, kam konkrētā sliede ir paredzēta, jo šādi produkti nav lēti iegādē un montāžā, ja izmantosim kritienu apturošu sliedi statiskai slodzei, pastāv risks to ļoti ātri nolietot un padarīt lietošanai nederīgu, tas pats attiecas uz rullīšiem, kas pa šo sliedi tiek pārvietoti.
Statiskai slogošanai vairāk ieteiktu tomēr izvēlēties enkura punktus, tas būs gan lētāk, gan arī krietni ilgmūžīgāk, kritiena apturēšanai, ja ir nepieciešams pārvietoties horizontāli, sliede noteikti būs labākais risinājums.
|